A koszorúslányok részvétele a mi kultúránkban is elterjedt. Nagyon fontos részei a szertartásnak, igazából nélkülözhetetlen szereplőjük is.
A régi szokások szerint azért volt rájuk szükség, mert koszorúba fogták a menyasszonyt – innen az elnevezésük is- és ezzel az ártó szellemek ellen védték az arát. Hajadon lányok közül választották ki őket, mert így előtérbe kerültek az esküvőn, hisz díszes, gyönyörű ruhában, szinte a kirakatban állva, a fiúk előbb észrevették őket. Hamarabb találhattak szerelmet maguknak. A megegyező ruha is innen ered, hogy a lányok egyenlő eséllyel induljanak, a párválasztásban.
A koszorúslányok ruhája
A lányok ruhájának színe sokszor megegyezik, van, hogy teljesen egyforma vagy fazonban eltér, de színben ugyanaz marad. A fazonbeli eltéréssel kiküszöbölhető az probléma, hogy a különböző alakú lányokon, esetleg nem minden fazon előnyős. Így ha nem ragaszkodunk a teljesen megegyező típushoz, akkor minden koszorúslány alakjához a legjobban illő ruhát veheti fel, a nagy napon.
Nagyon sok feladata van egy koszorúslánynak, ezért ez a kiváltság, nagyon felelősségteljes, “édes teher” számukra. Már az esküvő előtt is segítenek az arának a szervezésben, sokszor a lánybúcsúztató megszervezése is az ő nevükhöz fűződik.
Sőt az intéznivaló feladatok alatti mókuskerékből is az ő feladatuk kicsit kizökkenteni a menyasszonyt.
Mivel általában az ara, egyik hajadon barátnőjét választja erre a szerepre, így nagyon fontos lelki segítője is. A koszorúslányoknak az esküvő alatt is van feladatuk. Segítenek a menyasszony öltöztetésében, ők kísérik a templomba és ők fogják a fátylat is. Amennyiben uszályos az ara ruhája akkor az akadálymentes haladásában is hősiesen helytállnak.
A koszorúslányok lépnek először a templomba is, mert a babona szerint, ezzel is elűzik a rossz szellemeket. A rózsaszirommal a fiatalokra váró nehéz, göröngyös utat egyengetik el, de a földre szórásával, rózsaszirom szőnyeget képeznek a menyasszony lábai alá. Azért, hogy ő a földel ne érintkezzen, a szellemek ellen védik ezzel is őt. Régen a rózsasziromszórás is a koszorúslányok feladata volt. Most már sokszor eltérve a eredeti hagyományoktól, nemcsak hajadon, hanem kislány is lehet koszorúslány. A virágszirmok szórása kis kosárkából az ő feladatuk és valljuk be ez elbűvölően bájos az esküvőkön.
Koszorúslánynak lenni nagyon nagy megtiszteltetés és nagy kihívás is, de örömteli is egyben, mert kicsit te is boldog főszereplője leszel ennek a nagy és jelentőségteljes eseménynek.
Az esküvői hagyományokról, még ebben a blogbejegyzésünkben is olvashatsz.
Csatlakozz JoosEra Bridal facebook csoportunkhoz is, ahol folyamatosan új információkat találsz esküvővel kapcsolatos témákban.