A vőfély és a ceremóniamester is segíti a fiatal párt az esküvő teljes levezényelésében. Ők, ennek a nagy és jelentőségteljes eseménynek a karmesterei.
Mindketten oroszlánrészt vállalnak abban, hogy a szertartás és a lakodalom akadálymentesen legyen lebonyolítva. Nagy terhet vesznek le a menyasszony és a vőlegény válláról. Hiszen ha jól végzik munkájukat, úgy irányítanak, hogy közben szórakoztatnak is. Ha úgy döntünk szeretnénk vőfélyt vagy ceremóniamestert fogadni az esküvőnkre, akkor jó döntést hozunk. Hiszen azzal csak emlékezetesebbé tesszük életünk egyik legszebb és legizgalmasabb eseményét.
Nézzük meg, hogy a vőfély és a ceremóniamester között milyen különbségek vannak
A vőfély
A vidéki esküvők, szinte elengedhetetlen karakteres személyei. Régen faluhelyen, a több napig tartó esküvőn a vőfély végigkísérte a vőlegényt és fő irányítóként segítette őt. Megteremtette az ünnepi hangulatot, levezényelte az eseményt. Régen a vőfély általában a vőlegény legjobb barátja volt, innen a név is vő-fél, a vőlegény felebarátja. Ma már nem kell, hogy barát legyen, felfogadhatunk hivatásos vőfélyt is. Sőt már hölgyek is űzik ezt a szép mesterséget, így nőfély is lehet a segítőnk. Szintén a régmúltban, a vőfély csak legényember lehetett, ha megnősült már nem vállalhatott ilyen szerepet. Ma már ez a szigor sincs, a vőfély akár élete végéig is hódolhat ennek a mesterségnek.
A vőfély ruházata népies motívumokkal gazdagított, régen jellegzetes csizmanadrágot viseltek.
Egyik kezükben szalagos botot, másik kezükben kalácsot tartottak. A vőfély mai ruházatának elengedhetetlen része, a bokrétás kalap, és a szalagokkal díszített vőfélybot. Feltűnő viselet jellemzi és ehhez társult harsogó hangja, amivel a fiatal párt tehermentesítve szónokolt. Szerepe már a leánykérésnél megmutatkozott. Együtt megy a násznéppel és a fiatal párral a lány szüleihez, ahol kikéri a menyasszonyt és egyben elbúcsúztatja a szülőket, testvéreket. Mondanivalóját minden esetben versben fejezi ki.
Ezek a leánykérések, a vidéki lagziknak meghatározó pillanatai.
A vőfélyversek évszázados hagyományokra vezethetőek vissza, nyelvezete régies stílusú, nehezebben érthető. Ezeket régen népi tanítók, kántorok, diákok, vőfélykedő parasztok írták, költötték. Sok régi verset használnak még ma is, de a vőfélyek már sok modernkori verset is írnak és használnak az esküvőkön. Ezeknek a tartalma ugyanaz, vidám, néha megható, de nyelvezete sokkal könnyebben értelmezhető.
A vőfély végigkonferálja az egész estét, minden fontosabb eseményt ő jelent be.
Ő fogadja és köszönti a násznépet, a lakodalomban a különböző fogások között verseket, rigmusokat és jókívánságokat mond, amik sokszor pikáns hangvételűek. Ezek mind egy igazi, vidéki lagzi nélkülözhetetlen elemei. A vőfély verset mond például a pohárköszöntő előtt, a főfogásoknál, a torta fölvágásánál, a menyasszonytáncnál. Akkor is szórakoztatja a násznépet, ha a zenekar szünetet tart, vagy ha a hangulat kicsit visszaesik népies játékokkal felpörgeti a hangulatot.
Érdemes megbeszélni előre, hogy milyen verseket, rigmusokat, vicceket fog mondani a vőfély. Nehogy az esküvő napján szembesüljetek azzal, hogy ez nektek túl pajzán. Ha előre lebeszéltek minden részletet, nem érhet meglepetés titeket.
Az ideális vőfély
- udvarias, tisztelettudó,
- ruházata népies,
- határozott, de nem erőszakos,
- szórakoztat és irányít,
- erős hangú, de nem kiabál,
- pajzán humorú, de kerüli a trágár vicceket
Nézzük a ceremóniamester fontosabb jellemzőit
A ceremóniamester az elegánsabb, modernebb esküvőknek a nélkülözhetetlen része. Ruházata is elegáns, általában öltönyben érkezik. A ceremóniamester nemcsak az esküvő lebonyolításában segít, hanem már az esküvő megszervezésében is jelen van. Tanácsokat ad a fiatal párnak, az esküvő egész forgatókönyvére. Ismerteti a protokoll, a szertartás szabályait és a hagyományok elemeit is megbeszélik.
Személye meghatározó, de tudja nem ő a főszereplője az estének. Minden esetben arra törekszik, hogy a figyelem a fiatal páron maradjon. Feladata az esküvőn már megegyezik a vőfély feladataival. A násznép felhőtlen szórakoztatása a cél, de népies elemek, népies kellékek nélkül teszi mindezt. A játékok szintén részei ezeknek az esküvőknek is, de modernebb elemekkel vannak megfűszerezve. Általában a ceremóniamester, kerüli a népszokásokat, nem mond rigmusokat és verseket sem.
Az ideális ceremóniamester
- igényes megjelenés, ez általában öltöny,
- tökéletes kommunikációs készség,
- tapasztalt,
- udvarias, illemtudó,
- határozott, magabiztos,
- tudja mikor kell beszélni és mikor csöndben maradni
Válasszunk helyesen, mérlegelve, milyen esküvőre vágyunk igazából. Hagyományos, vidéki lakodalmat szeretnénk, vagy inkább modernebb, könnyedebb hangulatút. Mikor megszületett a döntés, érdemes a vőféllyel és a ceremóniamesterrel is az esküvő előtt pár alkalommal találkozni, megbeszélni együtt a részleteket.
A személyes szimpátia a legfontosabb választáskor.
Egy másik bejegyzésünkben a koszorúslányok esküvői szerepükről olvashatsz.
Csatlakozz JoosEra Bridal facebook csoportunkhoz is, ahol folyamatosan új információkat találsz esküvővel kapcsolatos témákban.