A névválasztás, szintén egy külön fejezet a házasulandók körében. A házasságkötés után a feleség és a férj is változtathat a születési nevén. Általában a feleség veszi fel a férj nevét, de előfordul, hogy egyikük sem szeretne változtatni rajta. A választási lehetőségekről az anyakönyvvezető tájékoztatja a párt a házasságkötés előtt. A családjogi törvények értelmében a házasulandó feleknek, be kell jelenteni az anyakönyvvezetőnél döntésüket. Az esküvő napján már ezeken a neveken fog szólítani titeket az anyakönyvvezető, vagy a szertartásvezető.
Egy tipp: Ha változtattok a neveteken, érdemes már az esküvő előtt begyakorolni az írását, hiszen az esküvő napján már ezt az új nevet kell használnotok az aláírásoknál.
Nézzünk egy példát milyen névválasztás lehetőségei vannak a pároknak. Kiss Rózsa és Szabó Gábor házasságkötése esetében.
Névválasztás lehetőségei a feleség ( Kiss Rózsa ) részére
- Dönthet úgy, hogy megtartja születési nevét ( Kiss Rózsa )
- Felveszi férje teljes nevét a “né” házasságra utaló toldással. ( Szabó Gáborné )
- Felveszi férje teljes nevét, a “né” toldással és hozzá kapcsolja teljes leánykori nevét.
( Szabó Gáborné Kiss Rózsa ) - Felveszi férje családi nevét a “né” toldással és ehhez hozzákapcsolja, saját leánykori nevét
( Szabóné Kiss Rózsa ) - Felveszi a férje családnevét és hozzákapcsolja a saját utónevét. ( Szabó Rózsa )
Névválasztás lehetőségei a férj ( Szabó Gábor ) esetében
- Megtartja születési nevét ( Szabó Gábor )
- Felveszi a felesége családi nevét és hozzákapcsolja a saját utónevét. ( Kiss Gábor )
Névválasztás lehetősége a férj és a feleség nevének összekapcsolásával
A férj és a feleség összekapcsolhatják a saját családi nevüket és ehhez hozzáfűzik a saját utónevüket. Az összekapcsolt családi nevük maximum kéttagú lehet. Mindkettőjük neve csak azonos sorrendben lehet!
TEHÁT ÍGY NEM! Kiss-Szabó Gábor és Szabó-Kiss Rózsa.
A két használható lehetőség:
- Kiss-Szabó Gábor és Kiss-Szabó Rózsa, vagy
- Szabó-Kiss Gábor és Szabó-Kiss Rózsa
A fiatal pár kölcsönös megegyezés alapján dönt, hogy számukra melyik a legmegfelelőbb névválasztás. Ezeket a neveket az anyakönyvvezetőnek, a házasságkötés előtt meg kell adni. Ha nem szeretne egyikük sem változtatni, mindketten megtarthatják a születési nevüket, vagy a házasság előtti nevüket.
Két kivétel van ez alól. Amennyiben a feleségnek ez nem az első házassága, abban az esetben nem tarthatja meg előző férjétől felvett nevét. Nem tarthatja meg a volt férje teljes nevét a “né” toldással, amihez hozzákapcsolta születési teljes nevét. ( Szabó Gáborné Kiss Rózsa ) Nem tarthatja meg a volt férje családi nevét a “ né “ toldással, amihez hozzákapcsolta születési teljes nevét. ( Szabóné Kiss Rózsa )
Még fontos azt is megjegyezni, hogy az esküvő előtt az adatfelvételnél, a választott neveitek megadásán kívül, lesz egy olyan kérdés is, hogy “születendő gyermek neve “. Érdemes erre is előre készülni, hogy ne ott az anyakönyvvezető előtt tanakodjatok rajta.
Névválasztás lehetőségei a születendő gyermek nevének esetében.
A feleség családneve. A férj családneve. A férj és feleség családneve, kötőjeles formában. Itt a sorrend kétféle lehet. A fenti két név példájánál maradva, a gyermek neve pedig legyen Olivér. Ezek a névválasztási lehetőségek vannak a közös gyermek esetében.
- Kiss Olivér,
- Szabó Olivér,
- Kiss-Szabó Olivér,
- Szabó-Kis Olivér
A férjek általában titkon remélik, hogy leendő feleségük felveszi a nevüket. Viszont, ha a feleség szeretné megtartani, a leánykori nevét, az nem azt jelenti, hogy nem szerelmes eléggé.
Az, hogy mennyire erős a szerelem azt nem a házasság utáni névválasztás, hanem az idő fogja eldönteni.
Csatlakozz JoosEra Bridal facebook csoportunkhoz is, ahol folyamatosan új információkat találsz esküvővel kapcsolatos témákban.
További írásaink, 10 jel hogy készen álltok a házasságra, vagy hogyan hozd formába magad a nagy napra.